Co je pip?

Pip je malá míra objemu ve změně ceny v základní měně. Obecně platí, že na čtvrtém desetinném místě dané měny (0,0001).  Například – Pro měnový pár AUD / USD.  Na čtvrtém desetinném místě je zakroužkované červeně kolečko, která právě označuje daný pip. Je-li cena 0,84693 a posune se na 0,84683 – pak se tedy posunula právě o 1 pip.

Pokud obchodník obchoduje za 1 lot, tak je 1 pip roven 10 USD. Můžete postupovat podle níže uvedené tabulky, která Vám bude sloužit jako pomocník na výpočet hodnoty pipu podle velikosti pozice. Velice často používají danou jednotku tradeři aby vyjádřili – jaký byl jejich zisk v daném časovém období.

Co znamená výraz Bid a Ask?

Pokud zvolíte příkaz k nákupu – tedy jdete do long pozice – kupujete za cenu Ask. Pokud prodáte – tedy jdete do short pozice – budete prodávat za Bid cenu. Níže je seznam hlavních měnových párů na kterém jsou zobrazeny kupní a prodejní nabídky.

Pamatujte, že pokud jste otevřeli long pozici a chcete ji zavřít, tak v podstatě prodáváte zpět. Tedy cena, na které bude uzavření pozice – je nabídková cena.

Co je to Spread?

Spread je rozdíl mezi pip kupní a pip prodejní cenou. Příklad – měnový pár AUD/USD. Všimnete si, že je zde zobrazená cena 0,84767 Bid a 0,84786 Ask.Jedná se o rozšíření o 1,9 Pip. 0,84786 – 0,84767 = 0,00019 = 1,9 Pip.Téměř všichni brokeři používají plovoucí spread – což znamená, že se rozdíl mezi Bid a Ask cenou neustále mění dle situace na trhu. Je také si třeba dát veliký pozor na spread v době zveřejňování makroekonomických zpráv. Většina brokerů spread extrémně roztáhne, tak aby se vyvarovali možnosti nebezpečí v podobě ztráty.